Jak często należy wymieniać filtr w oczyszczaczu powietrza?

W zależności od rodzaju filtra i rodzaju cząstek stałych, które chcesz wychwycić, Twój oczyszczacz powietrza może wymagać wymiany filtra co kilka miesięcy lub nawet raz w roku. W zależności od tego, jak często używasz swojego oczyszczacza i jaki rodzaj cząstek stałych wychwytuje, częstotliwość wymiany filtra może się znacznie różnić. Na przykład, jeśli w tym samym pomieszczeniu znajduje się zarówno nawilżacz, jak i oczyszczacz powietrza, filtry nawilżacza zwykle wymagają wymiany znacznie częściej niż filtry oczyszczacza powietrza. I odwrotnie, jeśli oczyszczacz powietrza jest używany tylko w jednym pomieszczeniu, a nie w innej wilgotnej przestrzeni z oddzielnym nawilżaczem, jego filtry będą prawdopodobnie wymagały wymiany rzadziej. Zalecamy śledzenie, kiedy ostatnio wymieniano filtry i utrzymanie tego harmonogramu w przyszłości. W zależności od rodzaju filtra i częstotliwości korzystania z urządzenia, może to oznaczać wymianę raz na kilka miesięcy, a nawet raz w roku.

Skąd wiadomo kiedy wymienić filtr

Istnieje kilka znaków, na które należy zwrócić uwagę przy określaniu, czy nadszedł czas na wymianę filtra, w tym zauważalne zmiany w przepływie powietrza, wzrost hałasu i zmniejszenie skuteczności w przechwytywaniu cząstek. Jeśli zauważysz, że Twój oczyszczacz ciągnie mocniej niż zwykle, aby utrzymać pożądany przepływ powietrza w pomieszczeniu, filtr może być zatkany i wymagać wymiany. Ponadto, jeśli zauważysz, że urządzenie do oczyszczania powietrza wytwarza więcej hałasu niż zwykle, filtr może być zatkany i wymagać wymiany. I w końcu, jeśli oczyszczacz powietrza nie przechwytuje tylu cząstek, ile powinien, filtr prawdopodobnie jest zatkany i wymaga wymiany. Wymieniając filtr, pamiętaj, aby ostrożnie usunąć stary i zastąpić go nowym, używając odpowiedniego filtra do danego oczyszczacza.

Oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA

Filtr HEPA to skrót od angielskiej nazwy High Efficiency Particulate Air filter. Filtry HEPA są zaprojektowane tak, aby wychwytywać szeroką gamę cząstek od kurzu po pyłki, dym, sierść zwierząt domowych, zarodniki pleśni i alergeny. W zależności od marki i modelu oczyszczacza powietrza, możesz użyć zmywalnego lub jednorazowego filtra HEPA. Zmywalny filtr HEPA można przepłukać wodą raz lub dwa razy w roku, aby zapobiec gromadzeniu się cząstek stałych. Natomiast jednorazowy filtr HEPA należy wymieniać zgodnie z instrukcjami producenta - zwykle co 6-12 miesięcy.